Clătitele sunt desertul preferat de mulți dintre noi, însă cele clasice conțin ingrediente care nu favorizează sănătatea organismului nostru. Indiferent dacă ești vegetarian sau nu, dacă îți dorești un desert bun sau vrei să mănânci sănătos, îți oferim o rețetă sănătoasă și bună, de te lingi pe degete. Trebuie să o încerci chiar acum – clătite vegetariene cu mure!

Care sunt ingredientele necesare:

– 1 ceaşcă de făină

– 1 lingură de zahăr

– 2 linguri de praf de copt

– un praf de sare

– 1 ceaşcă de lapte de soia

– 2 linguri de ulei vegetal

Cum trebuie să o prepari:

Mai întâi, amestecă făina, zahărul, praful de copt şi sarea, apoi adăugă treptat și laptele de soia și amestecă până se încorporează. După aceea, adăugă şi uleiul vegetal şi amestecă până când va deveni un aluat moale.

Ai nevoie de o tigaie unsă cu ulei vegetal pe care să o lași la foc mediu să se încingă. Folosește jumătate de polonic de compoziție și pune-o în mijlocul tigăii. Lasă clătita să se coacă în jur de 1-2 minute pe fiecare parte.

La final, pune clătitele pe o farfurie  şi savurează-le cu miere de albină și mure proaspete sau orice alte fructe îți plac.

Poftă bună!