Detoxificarea este metoda utilizată pentru a elimina inflamația și toxinele care cauzează proasta funcționare a organismului. Este procedeul folosit pentru a curăța toate obstacolele, iritante, stimulante, mucus, metale grele, substanțe chimice și pesticide din organism. Detoxificarea îmbunătăţeşte digestia, absorbţiaşi eliminarea şi este singura modalitate de a stabili adevăratul echilibru în interiorul corpului.

Cea mai simplă explicație a conceptului de detoxifiere este rezumat astfel:

În cazul în care calitatea produselor alimentare care intră în organism este maibună decât cea existentă deja în țesuturile existente, organismul începe să elimineelementele de calitate inferioară pentru a face loc celor superioare pe care le utilizează pentru a crea țesuturi noi și sănătoase.

Cum pot începe procesul de detoxifiere?

Pe măsură ce începi să-ți îmbunătățești dieta prin consumul de alimente sănătoaseai putea avea primele simptome de detoxifiere. Alimente, cum ar fi lămâi, portocale, struguri, mere, fructe de pădure, pepeni sunt deosebit de eficiente în procesul de detoxifiere.

Ce simptome apar în timpul procesului de detoxifiere?

În timp ce corpul este în procesul de curățare a deșeurilor din interiorul fiecărei celule, există unele reacții incomode, care pot sau nu să apară, inclusiv:

 • flatulență crescută
 • erupții cutanate
 • sete
 • pofte
 • nas înfundat
 • dureri de cap
 • iritabilitate
 • constipație
 • insomnie
 • nervozitate
 • limbă încărcată
 • oboseală
 • dureri
 • febră
 • slăbiciune
 • diaree
 • umflare
 • greaţă
 • simptome de răceală și gripă
 • respiraţie urât mirositoare
 • ameţeală
 • urinare frecventă

Aceste simptome sunt denumite în mod colectiv ca o „criză de vindecare” și ar trebui să fie bine primite și nu să creeze teamă.

Majoritatea oamenilor tolerează aceste reacții și sunt în măsură să le suporte, deoarece aceștia sunt motivați de promisiunea de sănătate vibrantă, frumuseţe externă și longevitate după detoxifiere. Simptomele pot fi descurajante, dar acestea sunt de scurtă durată și merită efortul.

Cum pot accelera sau încetini procesul de detoxifiere?

Cel mai bun mod de a accelera procesul de detoxifiere este de a face treptat tranziția la consumul de 100% fructe și legume, în timp ce se încorporează plante speciale pentru a ajuta la mișcarea limfei, buna funcționare a rinichilor, prevenirea bolilor endocrine şi a problemelor intestinale. Acestea fiind spuse, oricine merge în acest ritm incredibil se poate aștepta la unele simptome majore de vindecare și regenerarecelulară.

Pentru a încetini ritmul procesului de detoxifiere se revine la stilul de viața normal prin includerea unor alimente gătite, cum ar fi legumele ușor fierte la abur sau un cartof dulce.

De ce mă simt și arăt mai rău în timpul procesului de detoxifiere decât de obicei?

Te poţi simţi uneori mai rău şi poți avea un aspect mai deteriorat în timpul procesului de detoxifiere, deoarece simptomele sunt cu experimentate mult mai accentuat și de două ori:

1) atunci când acestea sunt create inițial

2) atunci când se deplasează în afara corpului, o dată cu vindecarea organismului

Dacă aceste simptome devin prea dificil de gestionat, pur și simplu încetinește procesul prin adăugarea de legume fierte în dieta ta. Nu te grăbi. Aceasta nu este o cursă. Atunci când pielea începe să se înmoaie și să strălucească, vei observa că ești pe drumul cel bun.

Cât timp durează detoxifierea corpului meu?

Durata procesului de curățare depinde de cât de mulți ani ai abuzat organismul cu o dietă și un stil de viață nesănătoase. Dacă ai evitat utilizarea de cofeină, nicotină, zahăr alb și alcool în trecut, detoxifierea poate fi mai rapidă, cu toate că fiecare persoană este diferită. De obicei, detoxifiereadurează aproximativ o lună și trebuiă făcută în fiecare an.

Din fericire, perioada de detoxifiere notabilă, de obicei, durează doar o săptămână sau două, la mare intensitate. Unele simptome de detoxifiere vor continua ani de zile, dar suntmai puțin vizibile, atât timp cât se mănâncă multe legume și fructe nepreparate.

Care sunt beneficiile procesului de detoxifiere?

Beneficiile procesului de detoxifiere sunt:

 • mai multă energie
 • claritate în gândire
 • memorie îmbunătățită
 • normalizează greutatea
 • eficientizează funcționarea organelor
 • împrospătează și catifelează pielea
 • părul gri se transformă în culoarea naturală
 • petele de pe piele dispar
 • inversarea procesului de îmbătrânire
 • tensiunea arterialăse normalizează
 • circulație sporită
 • simțuri îmbunătățite
 • funcția imună îmbunătățită

Cum ar trebui să procedez dacă iau medicamente?

Dacă ești sub tratament medicamentos trebuie să vorbști mai întâi cu medicul meu despre dorința de a modifica dieta și stilul de viață, astfel încât să nu influențeze efectele medicamentelor. De multe ori oamenii vor avea nevoie de doze mai mici de medicamente, odată cu începerea procesului de detoxifiere. Acest lucru este valabil mai ales în cazul medicamentelorpentru tensiunea arterială, diabet, etc.

Îmi doresc să fiu sănătos, dar am fonduri foarte mici. Cum ar trebui să încep?

Primul pas în orice călătorie de vindecare este trecerea de la 80% până la 100%dietă sănătoasă, alcătuitădin alimente proaspete, organice, coapte, crude, hidratante, fructe şi legume. Enzimele vii din fructele și legumele proaspete vor permite organismului să înceapă vindecarea în sine. Puterea unui regim alimentar sănătos nu trebuie subestimat.

După ce ți-ai schimbat dieta, apoi, încetul cu încetul, poți adăuga orice formule pe bază de plante în funcție de problemele de sănătate specifice, în funcție de ce îți poți permite.

În cazul în care fondurile sunt deosebit de strânse ia în considerare adăugarea unei formule pe bază de plante mai ieftine. De asemenea, sucul de struguri proaspăt sau un sucul de lămâie cu apă proaspătă vor accelera nivelul de detoxifiere.