Pregătește-te pentru a folosi conopida așa cum nu ai mai văzut până acum! În această rețetă inventivă, conopida este folosită ca bază pentru aluat, pentru a evita carbohidrații din conținutul unei pizza tradițională. Blatul se realizează printr-un amestec din iaurt și ouă. Un alt bonus mare? Conopida este plină de antioxidanți si ajută chiar la prevenirea anumitor tipuri de cancer.

Ai nevoie de 10 ingrediente!

Pentru blat:

  • 2 cesti de conopidă rasă (aproximativ 1/2 căni)
  • 1/2 cană iaurt
  • 1 ou
  • 1 linguriță condimente italiene
  • Sare de mare

Pentru topping:

  • 3/4 ceașcă sos
  • 1/2 cană mozzarella rasă
  • legume fierte (opțional)

Indicații

Se încălzește cuptorul la 400 de grade.

Se pune conopida pe un prosop curat într-un înveliș subțire și se stoarce foarte bine.

Se pune conopida uscată într-un castron si se adaugă iaurt, ouă și condimente. Amestecă bine până se omogenizează.

Se pune aluatul pe o foaie de copt căptușită cu hârtie pergament și uniformizează pentru a avea o grosime de maxim 3-4 cm. Se lasă la cuptor timp de 30 de minute sau până când se rumeneste ușor și suficient.

Se adaugă și partea de sus alcătuită din sos de roșii, mozzarella și legume, dacă se dorește. Se lasă la cuptor timp de încă 5 minute sau până când brânza se topește.

Poftă bună!